Jdi na obsah Jdi na menu
 

Pomoc nejchudším osobám odstartovala

28. 4. 2017

Projekt "Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám II" podpořený finančními prostředky z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD) a ze státního rozpočtu v rámci Operačního programu potravinová a materiální pomoc.

Potravinová banka Karlovarského kraje se zapojila do projektu, který realizuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jedná se o potravinovou a materiální pomoc určenou pro nejchudší občany České republiky. Předmětem pomoci jsou potraviny jako těstoviny, čočka, cukr, těstoviny, konzervy. Dále základní hygienické potřeby jako mýdlo, zubní kartáček, šampon, prací prášek, dětské plenky. Rodiny s dětmi navíc dostávají kojeneckou výživu, dětské příkrmy či trvanlivé mléko. K dispozici je i toaletní papír, čisticí prostředky a hygienické potřeby pro ženy.

Nechybí ani nejnutnější ošacení a vybrané domácí potřeby jako nádobí, prostředky na úklid, ručníky a utěrky. „V blízké době očekáváme závoz teplého oblečení, které se bude klientům v zimě jistě hodit. Jedná se o čepice, rukavice nebo šály,“ uvedl Milan Hloušek, ředitel Potravinové banky Karlovarského kraje z.s.

sklad3.jpg

Potravinová banka vedle potravin rozděluje také materiální pomoc.

Velmi důležitou součástí distribuce všech druhů potravinové a materiální pomoci jsou doprovodné aktivity jako dluhové poradenství, pracovněprávní poradenství, asistence při navázání kontaktu s úřadem práce a sociálními službami. Díky projektu se během 24 měsíců, od října 2016 do září 2018, pomoc dostane k 60 tisícům nejpotřebnějším za celkových 238 milionů korun. Počet partnerů se oproti předcházejícímu projektu zvýšil z 5 na 17 a potřebná pomoc je dostupnější.

Cílem projektu je pomoci lidem ve vážné sociální nouzi překlenout těžké období a vhodně je nasměrovat a motivovat k dlouhodobějšímu řešení svých problémů. Tedy k řešení příčin své obtížné životní situace a hmotného nedostatku zapříčiněného nezaměstnaností, nízkým vzděláním a právním povědomím, rodinnými a vztahovými problémy, vysokým zadlužením, obtížnou orientací po návratu z ústavní výchovy nebo výkonu trestu odnětí svobody, psychickými nemocemi, závislostmi, neplacením alimentů a často kombinací uvedených příčin, které v důsledku znamenají chudobu.