Jdi na obsah Jdi na menu
 

Národní potravinová sbírka 2017

29. 12. 2017

Tisková zpráva

Do sbírky se zapojí rekordní počet obchodů

KARLOVARSKÝ KRAJ/ČR – Také letos může každý z nás pomoci nákupem potravin a drogistického zboží lidem v nouzi. Národní potravinová sbírka, kterou organizuje Byznys pro společnost, se uskuteční v sobotu 11. listopadu. Do 5. ročníku se letos zapojí rekordních 750 prodejen ve všech regionech České republiky. Potraviny pak putují například matkám samoživitelkám, lidem v azylových domech, seniorům a dalším potřebným. Neméně důležitá je i pomoc dobrovolníků, kteří potraviny od dárců vybírají.

„V sobotu 11. listopadu mají lidé z celé České republiky možnost od 8 do 20 hodin v rámci Národní potravinové sbírky zakoupit trvanlivé potraviny a drogistické zboží a darovat je těm, kteří jsou na pokraji hmotné nouze. Pomoc pak putuje zejména k seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám a dětem z dětských domovů atd.,“ říká k Národní potravinové sbírce Pavlína Kalousová, předsedkyně Byznys pro společnost.

Cesta potravin vede z nákupního košíku dárců k dobrovolníkům, kteří budou přímo v obchodech za pokladnami a budou označeni logem sbírky. Ti převezmou darované potraviny, roztřídí a večer 11. listopadu budou darované potraviny převezeny do potravinových skladů České federace potravinových bank. „V těchto dnech připravujeme náš centrální sklad v Sokolově, aby zvládl pojmout veškeré potraviny, které k nám doputují. Dokončili jsme montáž nových regálů a chystáme prázdné krabice pro případ, kdyby v nějakém obchodě chyběly,“ přiblížil organizační přípravy Milan Hloušek, ředitel Potravinové banky Karlovarského kraje.

Sáček těstovin, masová konzerva, balík dětských plen – pro někoho běžná položka na týdenním nákupním seznamu. Pro jiného to může být zásadní věc, která mu výrazně ulehčí život. Národní potravinová sbírka proto již tradičně dává možnost každému, kdo může a chce, pomoci potřebným. Hlad totiž není bohužel ani u nás abstraktní pojem - podle kvalifikovaných odhadů žije u nás na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí.

Národní potravinová sbírka se letos uskuteční v 395 obchodech partnerských řetězců a 355 prodejnách drogerií. V porovnání s rokem 2016 je to o 90 zapojených prodejen více. Sbírka loni vynesla 312 tun zboží, z toho 4,6 tun drogistického zboží.

Tak rozsáhlá akce by se nemohla uskutečnit bez pomoci a nadšení dobrovolníků. Podle odhadů Byznys pro společnost bude letos svůj čas darovat 4500 lidí ve všech zapojených městech. Loni sbírku pomáhalo organizovat 3569 dobrovolníků.

Na webových stránkách projektu www.potravinypomahaji.cz lze najít rovněž tipy na vhodné potraviny nebo drogistické zboží, které darovat. Jde například o konzervy všeho druhu, instantní polévky, mouka, cukr, luštěniny, těstoviny, rýže, krupička, cereálie, dětské výživy, cukrovinky pro děti (čokolády, bonbony), trvanlivé uzeniny, prací prášky, sprchová mýdla, dětské pleny.

NÁRODNÍ POTRAVINOVÁ SBÍRKA

2013

V premiérovém ročníku se zapojilo 50 neziskových organizací ve 111 obchodech z celkem 5 obchodních řetězců (Tesco Stores, Globus, Ahold, Makro, Spar). Pomáhalo přes 1000 dobrovolníků a lidé a firmy darovali potřebným 66 tun potravin (132 000 porcí).

2014

Ve sbírce bylo zapojeno již 380 obchodů a vybralo se 173 tun potravin (350 tisíc porcí jídla). Národní potravinová sbírka zaznamenala mimořádný ohlas veřejnosti i médií. Organizátoři si mimo jiné v tomto roce odnesli i několik ocenění za charitativní kampaň roku.

2015

Do třetího ročníku se zapojilo 475 obchodů ve všech regionech. Díky darům veřejnosti a firem se vybralo 236 tun potravin, které byly poskytnuty sociálně slabým. K Národní potravinové sbírce se připojily známé osobnosti, které propůjčily svou tvář kampani Neplýtvejme jídlem/Darujme potraviny.

2016

Do čtvrtého ročníku bylo registrováno 659 obchodů. Přibyli tři noví partneři - BILLA, Lidl a ROSSMANN. Sbírka vynesla 312 tun zboží, z toho 4,6 tun drogistického zboží. Sbírku pomáhalo organizovat 3569 dobrovolníků.

2017

Pátý ročník zapojuje 750 obchodů a více než 300 neziskových organizací. Do sbírky vstupují opět i samotní výrobci, jako Agrofert a Hamé, kteří darují své produkty potravinovým bankám v regionech, kde se nachází jejich provozy. Vznikají další sběrná místa - Český rozhlas, Sodexo, MŠ U Uranie, Mnichovice u Prahy a další.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Národní potravinovou sbírku organizuje platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank, NADĚJÍ, Armádou spásy a Charitou Česká republika. Na realizaci sbírky se podílí také řada neziskových organizací a více než 4000 dobrovolníků.

Záštita: ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka

Strategičtí partneři: Albert, BILLA, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, Makro, Penny, ROSSMANN, Tesco Stores

Partneři: Raben, Sodexo, New media, Družina, Thimm Packaging, BigMedia, Hamé, Agrofert

Hlavní mediální partner: Český rozhlas

Mediální partner: Deník, Týden

Kontakt pro média:

Ladislav Lojka
Tel.: +420 737 282 620

Email: lojka@byznysprospolecnost.cz