Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kraj přispěje na provoz potravinové banky

26. 3. 2018

Kraj přispěje na provoz potravinové banky

 

Tisková zpráva Krajského úřadu Karlovarského kraje

 

KARLOVY VARY (23. 3. 2018) – Centrální sklad v Sokolově rozšířila Potravinová banka Karlovarského kraje z.s. Nově tak bude schopná pojmout více potravin, než tomu bylo doposud. Navíc by do konce roku měla zakoupit nové vozidlo s chlazením pro přepravu darovaných potravin.

Od ledna tohoto roku mají obchody s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních zákonnou povinnost nabízet neprodejné potraviny charitativním a neziskovým organizacím. V souvislosti s tím, že výrazně vzrostl objem zboží, které potravinová banka přijímá a dále rozděluje, stouply i náklady na její provoz. Aby zvládla zajistit uskladnění darovaných potravin, jejich evidenci a distribuci, požádala Karlovarský kraj o dotaci.

„V Karlovarském kraji má potravinová banka celkem 17 odběratelů, kteří potraviny dále rozdělují mezi potřebné. Těmi jsou lidé bez domova, matky s dětmi nebo například senioři. Rada Karlovarského kraje proto odsouhlasila poskytnutí dotace ve výši 100 tisíc korun, přičemž příspěvek ještě musí schválit zastupitelstvo. Peníze budou konkrétně využity na uhrazení osobních nákladů, opravy a údržbu automobilů, účetní služby, evidenci distribuce a práce ve skladu,“ upřesnil náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Petr Kubis.

Potravinovou banku Karlovarského kraje založily v roce 2015 neziskové a charitativní organizace s dlouhodobou působností v našem regionu – Farní charity, Armáda spásy a Pomoc v nouzi. V roce 2016 banka přerozdělila zhruba 17 tun potravin. V uplynulém roce se objem potravin téměř zdvojnásobil na více než 31 tun. Aktuální trend ukazuje, že čísla půjdou i nadále strmě nahoru.